Jak postupovat při líhnutí kuřat v líhni

Líhnutí kuřat v líhni trvá přibližně 21 dní a může být zábavou pro celou rodinu. K líhnutí je zapotřebí líheň na kuřata, která udržuje teplotu a vlhkost během inkubace.

První věc, kterou budete potřebovat před začátkem líhnutí kuřat v líhni, jsou samozřejmě vejce. Aby došlo k vylíhnutí, musí být vejce oplozená. Oplozená vejce nelze sehnat v obchodě, ale je nutné si je objednat u chovatelů drůbeže, kteří se zabývají prodejem násadových vajec.

Před líhnutím lze oplozená vejce skladovat maximálně 10 dní v chladné místnosti udržované na cca 15°C (ne v chladničce!). Násadová vejce ukládejte na podložku špičatou stranou směrem dolů a minimálně 2x za den je otáčejte cca o 45°.

Než vložíte násadová vejce do líhně, tak líheň na kuřata vydesinfikujte. Můžete využít např. Schopf disinfect premium. Jakmile je líheň čistá a suchá, zapněte ji alespoň na 24 hodin a kontrolujte, zda se v líhni udržuje konstantní teplota a vlhkost. Poté líheň na kuřata umístěte do místnosti se stabilní teplotou okolo 20-24°C.

1. Fáze líhnutí kuřat: Den 1-2

Násadová vejce vložíte do otočného roštu v líhni špičatou stranou směrem dolů. Teplota v líhni by se měla pohybovat okolo 37,7°C a buď je nastavena na líhni přímo z výroby anebo je možné si ji nastavit dle potřeby. Nastavenou teplotu v líhni na vejcích doporučujeme odkontrolovat externím teploměrem.

Vlhkost se udržuje pomocí dolévání vody do nádržek-kanálků ve spodní části líhně. Ideální vlhkost je 55-65%.
Líheň Cleo 5DTHW

2. Fáze líhnutí kuřat: Den 3-18

Důležitou součástí líhnutí kuřat v líhni je otáčení vajec, s kterým začneme třetí den. Násadová vejce musí být otáčena, aby se zabránilo přilepení vyvíjejícího se embrya na skořápku. Vejce se doporučuje otáčet pomocí páčky minimálně 2x denně - ráno a večer. Pokud na otáčení vajíček nechcete myslet, můžete si koupit automatickou líheň kuřat, která se o otáčení vajec postará za vás. Teplota a vlhkost zůstává stejná jako v první fázi líhnutí.

Na konci první třetiny líhnutí, tedy osmý den po začátku inkubace, lze násadová vejce prosvěcovat, abychom zjistili, zda se embrya vyvíjí správně. (Viz více v článku o prosvěcování vajec)

Prosvěcování vajec

3. Fáze líhnutí kuřat: Den 19-21

Devatenáctý den z líhně na kuřata vyjmeme vejce a následně otočný rošt. Po vyjmutí otočného roštu umístíme vejce zpět do líhně na mřížku k dolíhnutí. Poslední tři dny již vejce neotáčíme. Teplotu udržujeme stále na cca 37,7°C, ale zvýšíme vlhkost na 70-80%. Vlhkost zvýšíme naplněním všech kanálků na vodu ve spodní části líhně.

Inkubace vajec u líhně CLEO

Obvyklá doba líhnutí kuřat v líhni je 21 dní, vlivem snížení teploty v líhni se však může tato doba prodloužit. Při klubání kuřeti nepomáhejte a zbytečně líheň nevětrejte, mohli byste kuřeti uškodit. Kuřeti může trvat úplné vylíhnutí až 24 hodin.

Jakmile kuřata v líhni oschnou, lze je přemístit do připravené odchovny Cimuka, kterou vybavíme jídlem a vodou.

 

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení