Čmelíci u slepic? Jak je poznáme?

Přítomnost čmelíků u slepic znamená problém nejen pro chovatele, ale také pro samotné slepice. Čmelík kuří, známý též jako muňka, se  rychle rozmnožuje, a proto je důležité jednat co nejdříve. Nicméně jak můžeme vůbec poznat, že se jedná o čmelíky?

cmelik-kuri-munka

 

Čmelík kuří, také známý jako muňka, může způsobit problémy v chovu slepic, a to jak pro chovatele, tak pro samotné slepice. Tento drobný cizopasný roztoč je schopen se rychle množit, což vyžaduje neodkladný zásah. Jak však čmelíka poznat?

Čmelík kuří a jeho vzhled

Čmelík kuří neboli muňka patří mezi cizopasníky, kteří napadají nejen slepice, ale i křepelky, kačeny, husy, krůty a holuby. Tito slepičí paraziti jsou velmi malí a těžce rozeznatelní pouhým okem, jejich velikost se pohybuje mezi 0,4 až 1,0 mm. Barva muňky se mění podle toho, kolik krve nasála. Čmelíci, kteří nejsou nasycení, mají světle šedou barvu, zatímco ti, kteří se nasytili, získají červenohnědé zabarvení.


Čmelík kuří a jeho výskyt

Muňka je noční tvor, který se živí krví svých hostitelů. V noci čmelíci vylézají z úkrytů, mezi něž patří štěrbiny a škvíry v kurníku, a útočí na drůbež, odkud si sají krev. Po nasycení se opět ukrývají a následně se páří a kladou vejce. Čmelíci se často shlukují do kolonií, což usnadňuje jejich rozpoznání.

cmelik-u-slepic

Čmelík kuří a příznaky jeho výskytu

Muňka u slepic může mít negativní dopad na jejich chování a zdraví. Při přemnožení čmelíků může dojít k poklesu snůšky vajec a mohou se objevit skvrny z krve na vejcích. Slepičí paraziti také způsobují nervozitu, oslabení a v extrémních případech mohou vést až k úhynu. Čmelík kuří nemusí napadat pouze drůbež, ale může se obrátit i proti psům, kočkám a dokonce i lidem.

Jak se zbavit čmelíků? 

Samice čmelíka kuřího klade denně 3 až 7 vajíček, která se za dobrých podmínek vyvinou do dospělých čmelíků schopných páření za pouhý týden. To znamená, že rozmnožovací proces je velmi rychlý. Jakmile zaznamenáte přítomnost muňky u slepic, je důležité jednat okamžitě. Účinným přístupem je kombinace přípravků určených na hubení čmelíků, jako je například SCHOPF MILBEN XPERT 15 g na plochy, a postřiků určených pro slepice, jako je SCHOPF REUDANON AEROSOL 400 ml, které účinně bojují proti těmto parazitům. Více informací o výběru vhodných přípravků proti čmelíkům najdete v tomto článku.SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY